Kotlebovci klamú o zrušenom proteste v Levoči, Slovenskí branci o napadnutí ich veliteľa

Kotlebovci klamú o zrušenom proteste v Levoči, Slovenskí branci o napadnutí ich veliteľa

Redakcia portálu Antipropaganda.sk prináša súhrn toho najzaujímavejšieho, čo sa za posledný týždeň odohralo na domácej aj zahraničnej dezinfoscéne.

Kotlebovci tvrdia, že zrušili protest v Levoči na základe odporúčania polície, tá to popiera

Vo viacerých mestách na Slovensku sa počas predvolebných mítingov strany ĽSNS konajú protesty proti fašizmu. Najväčší úspech protestujúci dosiahli tento týždeň v Levoči, keď kotlebovcov donútili, aby stretnutie zrušili a z mesta odišli. Tí ihneď vypustili množstvo nepravdivých informácií o dôvodoch zrušenia protestu. Protestujúcich, ktorí boli po väčšine Rómovia, označovali ako podgurážených asociálov a kriminálnikov z okolitých osád. Tých tam mali doviesť strany Za ľudí a koalícia PS/Spolu, ktorých členovia sa tiež zúčastnili protestov.

Do svojich klamstiev sa snažili zatiahnuť ja Políciu. Milan Mazurek ešte počas toho, ako ohlasoval ukončenie stretnutia, uviedol, že dôvodom je informácia od polície o hroziacom nebezpečenstve. Rovnako reagovali aj neskôr na Facebooku, kde Milan Uhrík aj Milan Mazurek informovali, že polícia ich upozornila na známych kriminálnikov z osád, ktorí si zabezpečili útočné zbrane ako kamene a mačety a chystajú sa napadnúť členov ĽSNS a ich sympatizantov. Tieto informácie šírili aj weby Magazín 1 a Kulturblog, za ktorými stoja členovia strany a asistenti poslancov ĽSNS či dezinformačný web Hlavné správy.

Proti tvrdeniam Kotlebovcov sa ohradila aj samotná polícia. Vo svojom stanovisku uviedla, že pri proteste nezaznamenala žiadnu protiprávnu činnosť ani narušenie verejného poriadku. Taktiež nezistila žiadne informácie, že by účastníci protestu mali pri sebe nebezpečné predmety.

Neskôr začala strana šíriť naratív, že polícia koná politickú objednávku a svojou nečinnosťou odmieta zabezpečiť bezpečnosť na predvolebných stretnutiach ĽSNS. Od ministerky vnútra dokonca žiadajú prešetriť postup Polície na ich mítingoch.

Kotlebovci v súvislosti s občianskymi protestmi šíria na sociálnych sieťach svoju propagandu. Tvrdia, že Rómov na protesty zvážajú liberálni politici, ktorí im za účasť na protestoch platia a rozdávajú im transparenty. Neponúkli však jediný dôkaz, ktorý by tieto tvrdenia podporoval.

Veliteľ Slovenských brancov tvrdí, že ho zbilo šesť neoliberálov, jeho lekárska správa hovorí niečo iné 

Facebooková stránka hnutia Naša Vlasť je budúcnosť, ktorá je spojená so Slovenskými brancami, tento týždeň pridala fotky ich zraneného veliteľa Petra Švrčeka. V statuse sa uvádza, že jeho a ďalšieho člena napadlo šesť útočníkov, ktorí podľa najnovších zistení, pochádzajú z neoliberálnych kruhov. Švrček mal utrpieť trojnásobnú zlomeninu lebky a otras mozgu. Ako dôkaz Branci priložili aj lekársku správu z urgentného príjmu, kde ich veliteľa ošetrovali.

Zabudli však vybieliť všetky časti, a tak správa prezradila viac, ako by sami chceli. Okrem už spomínaných zranení sa v nej uvádza aj diagnóza F10.0. V medicínskej terminológii sa tak označuje akútna intoxikácia alkoholom. Lekárska správa uvádza aj to, že veliteľ Brancov sa priznal, že v čase incidentu bol opitý a na všetko si nepamätá. Tvrdil, že ho napadli dve jemu neznáme osoby.

Keď komentujúci pod príspevkom začali upozorňovať na tieto skutočnosti, Branci uvedené časti vybielili a neskôr správu úplne stiahli.

O tom, že by bol Švrček v stave ťažkej opitosti sa Branci vo svojom statuse nezmieňujú, no zato hovoria o šiestich útočníkov z neoliberálnych kruhov. Švrček pre Denník N vysvetlil, že dvaja útočníci napadli jeho samotného, dvaja jeho kamaráta a ostatní sa bitke mali prizerať.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta dezinformácií

  • Boris Kollár má falošných fanúšikov. S blížiacimi sa voľbami môžete čoraz častejšie v diskusiách na Facebooku naraziť na falošné profily. Využíva ich aj Boris Kollár a jeho hnutie Sme rodina. Ich úlohou je chváliť hnutie, navzájom si lajkovať komentáre a zároveň útočiť na ostatné politické subjekty a médiá.

 

  • Dezinformácie o Iráne zasiahli aj Slovensko. V slovenskom a českom online priestore sa objavili falošné mapy. Zobrazujú údajné americké základne, ktoré obkolesujú Irán. Pravdivé však nie sú ani zďaleka. Na Slovensku ich šírili Ľuboš Blaha a Štefan Harabin.

 

 

 

  • Facebook pomáha Pakistanu v boji proti antivaxerským dezinformáciám. Pakistan patrí medzi tri krajiny na svete, ktorým sa nepodarilo kompletne zamedziť výskytu detskej mozgovej obrny. Z nárastu počtu nakazených v poslednom roku viní práve dezinformácie. Najnovšie Islamabádu pomáha v boji proti dezinformáciám aj Facebook. Ten začal z webu radikálne sťahovať všetok konšpiračný obsah. Väčšinou išlo o videá či poplašné správy, ktoré tvrdili, že očkovanie zapríčinilo náhle úmrtie množstva detí.