Zem a Vek už vymýšľa konšpiračné teórie o koronavíruse. Vraj to môže byť biologická zbraň proti Číne

Zem a Vek už vymýšľa konšpiračné teórie o koronavíruse. Vraj to môže byť biologická zbraň proti Číne

V redakcii konšpiračného periodika, ktorého šéfredaktor je odsúdený za šírenie antisemitizmu, sa zrejme riadia mottom: „Síce to nie je pravda, ale mohla by byť“. 

Od januára sa z Číny šíri koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie dýchacích ciest od nádchy až po zápal pľúc. Koronavírus je v podstate podobný chrípke, no pre ľudí s oslabenou imunitou, starších ľudí, či malé deti však môže predstavovať reálne riziko. Viac sme o koronavíruse písali napríklad tu

Vírus sa prenáša priamym kontaktom, či kvapôčkami pri kýchaní, rozprávaní, kašľaní atď. Len v Číne vírus napadol už vyše 20-tisíc ľudí a počet infikovaných rýchlo rastie. V súvislosti s vírusom v Číne už zomrelo vyše 400 ľudí, pričom sa vírus rozšíril aj do mnohých iných krajín po celom svete. Na Slovensku zatiaľ nebol výskyt koronavírusu potvrdený. 

Vzhľadom na závažnosť epidémie Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila minulý týždeň celosvetový stav núdze. 

Podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) sú pôvodcom nákazy zvieratá na trhu v čínskom mestu Wuhan. Ľudia sa pravdepodobne nakazili kontaktom so živými zvieratami na trhu. Mohlo ísť o kurčatá, ošípané, hovädzí dobytok, mačky, psy, či dokonca hady alebo netopiere. Čínske úrady následne potvrdili, že vírus sa šíri aj z človeka na človeka. 

Hoci veda a fakty tvrdia niečo úplne iné, konšpiračný časopis Zem a Vek aj v tomto prípade má  svoju „zakázanú pravdu“ a opäť vymýšľa konšpiračné teórie.

článku s názvom „Koronavírus môže byť selektívnou biologickou zbraňou, namierenou na Čínu“ totiž autor špekuluje nad tým, že koronavírus by mohol byť biologickou zbraňou, ktorej úlohou má byť útok na Čínu. 

K takémuto záveru stačili redakcii Zeme a Veku dve premisy. Prvá sa odvoláva na štúdiu šiestich čínskych vedcov, podľa ktorej je koronavírus „oveľa nebezpečnejší pre Aziatov ako pre ľudí bielej rasy.“ 

Druhá ich premisa tvrdí, že už v deväťdesiatych rokoch niektoré vlády vyvíjali biologické zbrane a odvtedy vývoj pokročil, to znamená, že niektoré vlády už môžu disponovať biologickými zbraňami. 

Zem a Vek na základe týchto dvoch premís vyvodil záver, že koronavírus môže byť biologickou zbraňou použitou proti Číne. 

Ak by sme aj predpokladali pravdivosť premís, tak z tvrdení, že môžu existovať biologické zbrane a zároveň, že koronavírus je pre Aziatov nebezpečnejší ani zďaleka nevychádza automatický záver, že koronavírus je biologickou zbraňou namierenou proti Číne.

To je to isté, ako tvrdiť, že existujú automobily a zároveň viac ľudí zomiera pri dopravných nehodách v Ázii, tak to teda znamená, že automobily sú zákernou zbraňou západných inžinierov na vyhladenie Ázie.

Nie je jasné, kde autor článku našiel súvislosť medzi premisami a záverom, každopádne špekulovať o tom nemá zmysel. 

Článok je zakončený výzvou čitateľom na zamyslenie: „môžete trikrát hádať, ktorá veľmoc má záujem nasadiť ich [biologické zbrane: pozn red.] práve na Čínu“

Vzhľadom na binárne vnímanie sveta: „dobré Rusko a Čína (východ)“ a „zlé USA (západ)“, ktoré je dlhodobo prítomné v produkcii tohto konšpiračného časopisu, nie sú nutné ani tri pokusy na uhádnutie tej záhadnej veľmoci, ktorá by proti Číne použila biologické zbrane. 

Predmetný akože článok je ukážkovým príkladom tvorby slovenských konšpiračných médií, ktorý v sebe kombinuje nezáujem o fakty a manipulatívnu argumentáciu zapadajúcu do ideologického videnia sveta daného média.