Federálny súd podržal vyšetrovateľa ruského vplyvu na voľby

Federálny súd podržal vyšetrovateľa ruského vplyvu na voľby

Donald Trump tvrdí, že je obeťou protiprávneho honu na čarodejnice.

Federálny sudca vo Washingtone DC vymenovaný prezidentom Donaldom Trumpom rozhodol, že prípad vyšetrovania ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb je v súlade s ústavou.

Sudca Dabney Friedrich to vyhlásil v čase, keď Donald Trump stupňuje tlak na vlastného ministra spravodlivosti Jeffa Sessionsa a špeciálneho prokurátora Roberta Muellera, ktorý je poverený vyšetrovaním ruského zasahovania počas prezidentských volieb, ako aj možným priamym prepojením s prezidentskou kampaňou prezidenta Trumpa.

Prezident spolu so svojimi právnikmi v minulosti označil celé vyšetrovanie za protiústavné. Najnovšie rozhodnutie súdu jeho obvinenia vyvrátilo.

„Konanie v tomto prípade nijako neporušuje princípy deľby moci. Špeciálny prokurátor nijako nepresiahol svoje kompetencie.“ napísal sudca Friedrich v rozhodnutí.

Žiadosti, ktoré sa pokúšali spochybniť kompetencie Roberta Muellera a zastaviť vyšetrovanie, spochybnili aj ďalší federálni sudcovia. Ide napríklad o Amy Berman Jacksonovú a Thomasa Selby Elissa, ktorí dozorovali kauzy bývalého šéfa Trumpovej kampane Paula Manaforta.

Donald Trump v posledných dňoch zverejnil viacero tvítov, v ktorých útočil na Roberta Muellera, zástupcu ministra spravodlivosti Roda Rossensteina, ako aj vyšetrovanie ako také.

Pred piatimi dňami prezident zverejnil tvít v ktorom špeciálne vyšetrovanie označil za „ilegálny hon na čarodejnice“ a vyšetrovateľov za „úplne skorumpovaných“. Zakončil ho frázou „Stay tuned!“. Krátko potom sa v alt-right médiách začalo špekulovať o tom, že sa prezident chystá Muellera a jeho tím vyšetrovateľov vyhodiť.