Kotlebovci konšpirujú o Kiskovi, údajne burcuje osadníkov k násiliu

Kotlebovci konšpirujú o Kiskovi, údajne burcuje osadníkov k násiliu

Bývalý prezident Andrej Kiska má na východe Slovenska burcovať osadníkov k násiliu. Tak to aspoň tvrdí manipulatívne zostrihané video, ktoré si kotlebovci požičali do najnovšieho čísla svojich novín.

Začiatkom februára tohto roku vyšlo predvolebné číslo kotlebovských novín, ktoré sa primárne venuje volebným záväzkom ĽSNS. Okrem iného však už tradične útočí na opozičných politikov, medzi nimi aj na Andreja Kisku.

V časti s názvom Pre poriadok s asociálmi rozoberajú útoky, ktoré se stali na prelome rokov 2019 a 2020, kedy neprispôsobiví občania napadli policajtov, hasičov, záchranárov, či bežných ľudí.

“Policajti by aj chceli proti týmto páchateľom zasahovať, ale keď vidia, že políciu dnes ovládajú médiá a mimovládky, tak sa zasiahnuť boja. My sa týchto policajtov zastaneme a v zásahoch proti nebezpečným osadníkom ich podporíme!” konšpiruje ĽSNS.

Ako ilustráciu však použili fotku Andreja Kisku, stojaceho uprostred davu rómskych občanov. Údajne ich má verbovať a burcovať k násiliu.

Na Youtube sa už objavilo manipulatívne zostrihané video, z ktorého obrázok pochádza. Video s názvom Vajda Kiska sa postavil na stranu rómskych agresorov začína záznamom brutálneho útoku vo Važci, kde v decembri minulého roku osadníci dobili muža. Následne ukazuje Andreja Kisku obklopeného davom rómov, kde účastník zhromaždenia zakričí “Zdravím Vás pán Kiska”, na čo bývalý prezident odpovedá “Vďaka, že ste prišli… a že Levoča nepatrí extrémistom”, zatiaľ čo podáva okolostojacim ruku. Dav následne skanduje “Kiska, Kiska, Kiska”. Potom nasleduje zostrih reportáží, ktoré informujú o útokoch v Richnave a Sládkovičove.

Video na Youtube zverejnil účet Andrej R. a za mesiac získalo viac ako desaťtisíc zhliadnutí. Andrej R. okrem iného publikoval rôzne konšpiračné a výsmešné videá na margo slovenských politikov ako Čaputová, Truban, či Hlina.

Pôvodné video však nepochádza zo žiadnej osady – išlo o akciu strany ZA ĽUDÍ, ktorá sa odohrala koncom januára v Levoči. Kiska teda vo videu ďakoval všetkým zúčastneným. V ten istý deň sa malo konať v Levoči aj zhromaždenie ĽSNS, to bolo však na poslednú chvíľu zrušené. Kotlebovci ako oficiálny dôvod uviedli strach o bezpečnosť svojich sympatizantov.  Europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík obvinil Kisku, že si týchto “asociálov na protest navozil z okolitých osád”.

Nie je to prvýkrát, čo kotlebovci vo svojich novinách šíria dezinformácie o opozičných politikoch. V minulom čísle slovne napadli a krivo obvinili podpredsedníčku Progresívneho Slovenska Irenu Bihariovú z šírenia LGBT propagandy na školách, o čom sme písali tu.