Europoslanec Uhrík znovu prekrúca fakty a straší migrantmi

Europoslanec Uhrík znovu prekrúca fakty a straší migrantmi

Kotlebovec Milan Uhrík si z prekrúcania faktov a vytrhávania informácií z kontextu urobil športovú disciplínu. Na svojom facebookovom profile tentokrát očierňuje kroky Európskej komisie, ktorá údajne zadarmo poskytuje hotelové izby a vreckové migrantom.

Okrem toho má EÚ podľa neho vybudovať ďalších päť nových imigračných táborov, no na posilnenie pobrežnej stráže má ísť “len” desať miliónov eur. Uhrík už tradične obohatil svoj príspevok o infografiku, aby sa prekrútené informácie šírili rýchlejšie a ľahšie.

Opäť zámerne vytrhol z kontextu čiastkové informácie týkajúce sa nových opatrení EÚ, ktoré majú zmierniť dopady migračnej krízy v Grécku. Tieto kroky Uhrík už tradične označuje ako tajný plán liberálov s cieľom vytvoriť skrytú schému na prerozdeľovanie migrantov. “Liberáli zneužívajú zdravotnú krízu na rozmiestnenie imigrantov, pričom je evidentné, že tieto „opatrenia“ nesmerujú k potlačeniu imigračnej krízy, ale naopak k vytvoreniu systému na trvalé „spracovávanie“ prichádzajúcich imigračných más,” konšpiruje na svojom profile Uhrík.

Komplexný náhľad do spleti riešení a finančných injekcií poskytla eurokomisárka Ylva Johansson v priebehu zasadnutia Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE).

Ako Uhríkovi nesedia čísla 

V súčasnej situácii EK vyčlenila 350 miliónov eur:

  1. z toho 190 miliónov na príspevok pre Grécko na udržanie kapacity 25 000 postelí a finančný príspevok pre 90 000 migrantov, ktorý poskytol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (už tu Uhríkovi nesedia ani počty, ani obsah);
  2. sto miliónov na navýšenie kapacít – 31 táborov, servis a manažment zabezpečuje Medzinárodná organizácia pre migráciu;
  3. 25 miliónov na zabezpečenie ochrany rodín a detí v tábore Kara Tepe
  4. 35 miliónov na dočasné ubytovanie v hotelových izbách pre rizikové skupiny ohrozené koronavírusom – je nutné oddeliť starších, či deti od potenciálne nakazených v jednotlivých táboroch, a teda ide čiste len o prevenciu pred koronavírusom.

Ďalších 350 miliónov by chcela Európska komisia použiť nasledovne:

  1. 220 miliónov na vybudovanie nových piatich prijímacích a identifikačných centier v Grécku;
  2. 10 miliónov na asistenciu a reintegráciu pri dobrovoľnom návrate migrantov do ich krajiny pôvodu;
  3. 50 miliónov na podporu gréckeho azylového systému, či zamestnancov táborov – lekárov, preprava a jedlo;
  4. 50 miliónov pre Fond pre vnútornú bezpečnosť, ktorý finančne podporí policajtov a strážnikov na hraniciach Bulharska a Grécka;
  5. 10 miliónov pre Európsku pohraničnú a pobrežnú stráž – FRONTEX;
  6. zvyšných 10 miliónov Európskemu podpornému úradu pre azyl.

EÚ chráni aj Uhríka

Všetky financie idú primárne nadnárodným organizáciám, členským štátom EÚ, či jednotlivým Európanom. Európska únia aj naďalej podporuje dobrovoľný návrat migrantov do krajiny ich pôvodu, tak, ako sa im snaží pomôcť v prípade, že sa tu rozhodnú ostať.

Táto finančná podpora nejde do vreciek migrantov, ani sa nesnaží umelo vytvoriť tajnú schému ich prerozdeľovania. Európska komisia zaujala toto stanovisko v kontexte pandémie koronavírusu a snaží sa zabrániť šíreniu COVID-19. Tým chráni nielen migrantov, ale aj samotné Grécko, či všetky ostatné členské štáty EÚ, vrátane europoslanca Uhríka.

Nie je to zďaleka po prvýkrát, čo si kotlebovský europoslanec Uhrík burcuje svoju fanúšikovskú základňu falošnými výrokmi. Nedávno konšpiroval o tajných presunoch americkej armády do Európy (o čom sme písali tu), tak ako si vo voľnom čase manipulatívne zostriháva videá vystúpení z europarlamentu (o čom sme už písali tu, tu a tu).