Ruské médiá opäť útočia na západné vakcíny

Ruské médiá opäť útočia na západné vakcíny

Keď už sa nedá spochybňovať samotný vírus a s ním spojené ochorenie COVID-19, tak dobrým terčom sú aktuálne vakcíny proti novému koronavírusu. Okrem politických cieľov má ruská propaganda v tomto smere aj jasné komerčné záujmy. Ruské médiá totiž vo veľkom publikujú negatívne správy o západných vakcínach, pričom pri svojej vakcíne, Sputnik V, naopak nešetria chválou.

Od opičej vakcíny k smrtiacej injekcii

Len pred pár mesiacmi sme boli svedkami bizarnej dezinformačnej kampane namierenej voči oxfordskej vakcíne proti koronavírusu, do ktorej sa v tom čase vkladali najväčšie nádeje. Vakcína mala podľa dezinformátorov premeniť ľudí na opice a Briti proti týmto hoaxom mala nasadiť špeciálne oddelenie tajnej služby. Oxfordskú vakcínu sa vtedy snažila zdiskreditovať aj ruská štátna televízia.

Vo väčšine rozvinutých krajín sa napriek snahám hoaxerov začalo s očkovaním proti korone. V EÚ má vďaka rýchlejšiemu schváleniu náskok vakcína dvojspoločnosti BioNTech/Pfizer a v miliónoch kusoch sa pomaly očkuje európska populácia. Druhá schválená je vakcína od americkej firmy Moderna.

V Rusku to pozorne sledujú, keďže by sa chceli tiež presadiť na veľmi lukratívnom európskom trhu. Navyše povolenie z prísne regulovanej EÚ by ruskej vakcíne otvorilo dvere aj do iných krajín. 

Avšak žiadne vyvážené spravodajstvo nečakajte. Ako poukazuje portál euvsdisinfo.eu, pro-kremeľské médiá si vyberajú najmä negatívne správy, ktoré ďalej mimoriadne zveličujú a podsúvajú verejnosti. 

Ak by si mal človek spraviť obraz iba z týchto ruských správ, tak Západ je priam posadnutý diablom, ktorý svojimi nekvalitnými vakcínami zabíja svoje obyvateľstvo. Niektoré ruské weby už dokonca nazvali vakcínu od Pfizeru „smrtiacou injekciou“, či ilegálnym experimentom. 

Nie je nad ruskú kvalitu

Na druhej strane, tie isté médiá nekriticky propagujú ruskú vakcínu Sputnik V, ktorej podľa nich k dokonalosti nechýba takmer nič. Taktiež hovoria o akejsi vojne vakcín, v ktorej sa pasujú do úlohy obete. Podľa nich Západ radšej nechá umierať svojich ľudí, akoby mal uznať prelomový úspech ruských vedcov. Ktorý mimochodom môže byť založený aj na ukradnutých dátach z toho zlého Západu.

Hoci aj iné krajiny vyvíjajú vakcínu (napr. Čína, India, Nemecko, Francúzsko), najagresívnejšie diskreditačné kampane voči iným vakcínam idú práve z Ruska. Napríklad vlaňajšia kampaň namierená voči oxfordskej vakcíne, alebo súčasné informovanie o očkovaní vakcínou od Pfizeru, kde sú účelovo vyberané negatívne informácie. 

Vakcína Sputnik V čelila kritike Západu najmä kvôli chýbajúcej poslednej klinickej fáze testovania. Z dôvodu nedostatočnej záruky záverečných klinických testov látky, sa pred pár dňami rozhodla dokonca Brazília nepoužiť ruskú vakcínu na očkovanie vo svojej krajine. A to brazílsky prezident Jair Balsonaro, inak spochybňovač COVID-19, má veľký záujem o úzke partnerstvo s Vladimírom Putinom, no i tak miestna lieková agentúra odmietla Sputnik V pustiť do procesu registrácie.

Je tu evidentný rozdiel medzi kritikou Západu voči Sputniku V pre nedostatočné klinické skúšky a naopak, nepravdivými správami z ruskej strany o západných vakcínach na úrovni „smrtiacej injekcie“, či „opičej vakcíny.“ 

Hoaxy o očkovaní na Slovensku

V prípade výmyslov, ba priam nezmyslov ohľadom vakcín, Slovensko nie je výnimkou. Prevládajú najmä nepravdivé správy o vedľajších účinkoch. Niektoré „správy“ boli tak mimo, že ich musela vyvrátiť až polícia. Údajné vážne stavy lekárov v Humennom a Bratislave, ktoré mali byť spôsobené podaním vakcíny proti koronavírusu, príslušné nemocnice odmietli. Dokonca aj samotní lekári, ktorí akože mali byť v ťažkom stave sa sami prihlásili na Facebooku, že sa majú dobre a nič im nie je. 

Pri očkovaní sú vo veľmi ťažkej schizofrénii najmä „alternatívne“ médiá. Všeobecne síce sú proti akémukoľvek očkovaniu, ktoré je podľa nich zotročením / genocídou / tajným ovládnutím* ľudstva, no pri ruskej vakcíne to vôbec tak nie je a ide podľa nich samozrejme o fungujúcu, bezpečnú a dobrú vakcínu bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.

*nehodiace preškrtnite