Časová os

Newsroom Al Jazeera English (zdroj: Wikipedia)

JANUÁR 2018

19.01.2018 ǀ Európska komisia sa v dohľadnom čase chystá predstaviť komplexný plán boja proti súčasnému fenoménu „fake news”. Na súbore týchto opatrení sa výrazne podieľali experti z technologického sektora zo Sillicon Valley, akademici a novinári.

15.01.2018 ǀ V Česku sa skončilo prvé kolo prezidentských volieb, v ktorých kandidovalo 9 kandidátov. Podľa najnovších výskumov Pražského inštitútu bezpečnostných štúdií pred nimi dezinformačné médiá podporovali súčasného prezidenta Miloša Zemana.

09.01.2018 ǀ Internetom sa šíri správa, že muži mladší ako 45 rokov majú zákaz opustiť územie Ukrajiny. Vraj za to môže mobilizácia. GŠ OS Ukrajiny však napísal, že mobilizácia v roku 2018 nebola vyhlásená, pretože na to ani nie je dôvod. Ide teda o falošnú správu.

08.01.2018 ǀ Prezidentské voľby v Českej republike sa nezadržateľne blížia. Prvé kolo prebehne 12. a 13. januára 2018. Českí prezidentskí kandidáti Michal Horáček a Mirek Topolánek počas svojej kampane zadali inzerciu aj na dezinformačné weby.

05.01.2018 ǀ Ruské médiá otočili význam odporúčaní, ktoré OSN dala Ukrajine. Začali tak šíriť nepravdivú informáciu podľa ktorej OSN Ukrajine odporúča, aby krajina oficiálne uznala dokumenty vydané separatistami na nimi ovládanom území na východe Ukrajiny.

04.01.2018 ǀ Špecializovaná pracovná skupina East StratCom odhalila za rok 2017 až 1310 prípadov dezinformácií. Ku koncu tohto roka zosumarizovala všetko, čo sa malo podľa prokremeľských dezinformátorov údajne stať. Prečítať si ich môžete tu.

DECEMBER 2017

30.12.2017 ǀ Portál mythdetector.ge, ktorý sa zaoberá vyvracaním dezinformácií a hoaxov, píše o troch veľmi populárnych dezinformáciách s vianočnou tematikou, ktoré sa na internete šírili pred práve skončenými Vianocami.

29.12.2017 ǀ Falošné správy majú obrovský počet pozretí a zdieľaní predovšetkým na sociálnych sieťach. Facebook v boji s nimi pritvrdzuje. Nedávno predstavil mechanizmus, ktorý používateľa informuje, že sa dostal do styku so stránkami, ktoré vytvorila Internet Research Agency (tzv. ruská trollia farma).

27.12.2017 ǀ Podľa španielskej verzie Sputnika je novoprijatá rezolúcia OSN o porušovaní ľudských práv na Kryme „mýtus a nezdopovedá skutočnej situácii“. Priamemu prístupu pozorovateľov sa však Rusi bránia.

22.12.2017 ǀ Čerstvý podpredseda českého parlamentu a líder strany SPD Tomio Okamura šíri na Facebooku dezinformáciu o napadnutí Janice Atkinsonovej. Napadnúť ju mali demonštranti, ktorí protestovali proti konferencii euroskeptických a nacionalistických politikov v Prahe. Polícia fámy o napadnutí popiera.

21.12.2017 ǀ Americký prezident Donald Trump pri predstavovaní novej bezpečnostnej stratégie USA zachoval kontinuitu a smer americkej zahraničnej politiky, keď Rusko a Čínu označil ako hlavných rivalov.

17.12.2017 ǀ Taktika „fake news“ amerického prezidenta Donalda Trumpa našla uplatnenie po celom svete. Túto frázu bežne používa na spochybnenie a umlčanie voči nemu kritických hlasov a faktov. Viacerí autoritárski lídri sa Trumpom inšpirovali a prevzali spôsob jeho vyjadrovania.

16.12.2017 ǀ V susednom Česku sme opäť nemuseli dlho čakať na ďalšie hoaxy o imigrantoch, ktoré sa šírili predovšetkým na Facebooku. Tentoraz išlo o video s titulkom: „Vzpoura imigrantů ve Francii“. Nejde však o žiadnu vzburu a ani ňom nie sú imigranti. V skutočnosti ide o protest proti údajnému podielu polície na smrti 24-ročného Massara D. vo Francúzsku.

14.12.2017 ǀ Vonku je najnovšia štúdia Urobme Nemecko opäť veľkým. Podľa štúdie cielili prokremeľské médiá svoju kampaň na tri skupiny obyvateľstva. Na priaznivcov nacionalistickej pravice, podporovateľov ľavice a na ruskú komunitu, ktorá žije v Nemecku.

08.12.2017 ǀ Člena maďarskej nacionalistickej strany Jobbik a zároveň europoslanca Bélu Kovácsa maďarská prokuratúra obžalovala z rozpočtového podvodu, falšovania úradných dokumentov a špionáže v európskych inštitúciách v prospech Kremľa.

08.12.2017 ǀ Onlinový magazín Rumiyah slúžil Islamskému štátu ako hlavný informačný kanál na šírenie jeho propagandy. Už tretí mesiac však mlčí. Islamisti sa v poslednom čase sústreďujú najmä na povzbudzovanie morálky zostávajúcich bojovníkov.

07.12.2017 ǀ Írsky parlament bude posudzovať návrh zákona, podľa ktorého by bolo šírenie falošných správ na internete trestané až piatimi rokmi za mrežami. Návrh je reakciou na podozrenia, že americké prezidentské voľby ovplyvnila ruská dezinformačná kampaň.

06.12.2017 ǀ Prokremeľské médiá sa neustále venujú Krymu. V priebehu pár dní šírili dve dezinformácie, ktoré vyrobili prekrútením skutočnosti. Jedna tvrdí, že na Svetovom židovskom kongrese uznali Krym za súčasť Ruska. Pri druhej zas informovali o tom, že je Kyjev ochotný Krym vymeniť.

04.12.2017 ǀ Trumpov bývalý poradca pre národnú bezpečnosť a neskôr krátko aj člen jeho vlády Michael Flynn sa v piatok ráno dostavil do federálnej súdnej budovy vo Washingtone D.C., kde sa priznal, že v januári 2017 zámerne klamal FBI o svojich kontaktoch s ruským veľvyslancom Sergejom Kisľakom, ku ktorým došlo mesiac predtým.

01.12.201ǀ Facebooková stránka Zprávy.cz, ktorá je možno mnohým čitateľom známejšia pod svojím predošlým názvom WeAreHereAtHome.com priniesla dezinformáciu o falošnom prejave Václava Havla, v ktorom sú pospájané jeho reálne výroky s vykonštruovanými pasážami, ktoré si autor príspevku vymyslel.

NOVEMBER 2017

29.11.2017 ǀ Aj Južná Kórea využíva informačnú vojnu na boj proti svojmu severnému susedovi. Reproduktory na spoločnej hranici vysielajú správy či hudbu s cieľom podkopať severokórejský režim. Južná Kórea nimi najnovšie informuje o vojakovi, ktorý utiekol zo severu a vysiela správy o tom, ako sa mu darí.

27.11.2017 ǀ Internetový portál ruského ministerstva obrany Zvezda zverejnil článok dezinterpretujúci udalosti augusta 1968. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa podľa neho odvrátil Západom organizovaný puč. Propagandistický článok kritizovali aj predstavitelia českej a slovenskej diplomacie.

27.11.2017 ǀ Tisíce účtov prepojených na Rusko nabádali voličov hlasovať krátko pred referendom za brexit. Aj samotná britská premiérka Theresa Mayová obvinila Rusko zo zneužívania štátnych médií na dezinformovanie s cieľom vyvolávať na Západe rozbroje.

23.11.2017 ǀ Vitalij Bespalov je pôvodným povolaním novinár. Štyri mesiace pracoval v Internet Research Agency, ktorá sa preslávila ako jedna z takzvaných ruských fariem trollov. Kremeľ však všetky informácie o existencii fariem trollov a možné prepojenia na najvyššie vládne špičky vytrvalo odmieta.

18.11.2017 ǀ Niekedy sa výtvory propagandy zdajú byť naozaj ťažko uveriteľné. Tentoraz však ruské ministerstvo obrany prišlo s niečím, čo sa len tak nevidí. Ruské ministerstvo obrany zverejnilo sériu fotiek, ktoré mali byť “nevyvrátiteľným dôkazom“ toho že, “USA poskytuje krytie jednotkám ISIS a používajú ich na podporu amerických záujmov na Blízkom východe“. Prinajmenšom jeden záber je z počítačivej hry.

15.11.2017 ǀ Think-tank Evropské hodnoty s novou iniciatívou – Pražská deklarácia obsahuje návrhy, ako by mali západné demokracie zastaviť Putina. Kritizujú najmä západné elity a ich nedostatočnú reakciu na ruskú agresiu či neschopnosť uvedomiť si závažnosť hrozby, ktorej čelia.

10.11.2017 ǀ Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá sociálne siete využíva pre svoje záujmy a na svoju propagandu. Štátom s ešte väčším potenciálom v tomto smere je Čína. Na sociálnych sieťach sa zameriava na zdôrazňovanie svojich úspechov, stability a prosperity. Idealizáciou vlastnej krajiny a zdôrazňovaním jej historického dedičstva sa tak snaží vystupovať ako alternatíva voči skazeným krajinám Západu.

09.11.2017 ǀ Šírenie propagandy a nepravdivých správ na sociálnych sieťach je v USA jednou z najsledovanejších tém. Ich šíritelia využívajú roboty a falošné účty na to, aby zvýšili vplyv falošných správ a ich dôveryhodnosť. Úspech propagandistických kampaní spočíva v tom, že využívajú rovnakú stratégiu ako firmy.

09.11.2017 ǀ Po nedeľnej streľbe v texaskom baptistickom kostole sa šírili dezinformácie, ktoré páchateľa spájali s krajne ľavicovou scénou. Na ich šírení sa podieľali aj Google a Youtube. 

06.11.2017 ǀ V nedeľu 15. októbra 2017 sa stal víťazom rakúskych volieb 31-ročný predseda ÖVP, Sebastian Kurz. Krátko na to, sa už šírili vymyslené správy, podľa ktorých mal napríklad vypovedať z krajiny mimovládnu organizáciu Open Society Foundations založenú Georgeom Sorosom. Iné konšpirácie zas úplne naopak informovali o ich spojenectve.

02.11.2017 ǀ O migračnej kríze koluje množstvo falošných správ, ktoré šíria samotní pašeráci a prevádzači – aby mali dosť zákazníkov, snažia sa ich motivovať aj nepravdivými správami o skvelých podmienkach v krajinách. Nemecko sa rozhodlo bojovať proti tejto dezinformácii prostredníctvom twitter účtu, billboardov, autobusových reklám, blogov, televízie či rádiového vysielania.

OKTÓBER 2017

31.10.2017 ǀ Ďalšie podozrenie z ovplyvňovania volieb padá na Rusko. Referendum vo Veľkej Británii o vystúpení z Únie sa skončilo víťazstvom brexitu. Po roku sa objavili pochybnosti, pretože tesný výsledok mohli ovplyvniť peniaze s neznámym pôvodom.

30.10.2017 ǀ Bezpečnostná informačná služba (BIS) Českej republiky vydala výročnú správu za rok 2016. Zaznamenala zvýšenú aktivitu ruských a čínskych tajných služieb na území republiky. Slovenská správa je tradične opatrnejšia nekonkrétna.

27.10.2017 ǀ Všetky účty RT a Sputnik majú od štvrtka na Twitteri zakázané šíriť reklamu. Firma sa tak rozhodla na základe vlastného preverovania činnosti ruských médií počas volieb v roku 2016 a záverov amerických spravodajskej služieb, podľa ktorých sa RT aj Sputnik v záujme ruskej vlády pokúsili zapojiť do ovplyvňovania volieb.

25.10.2017 ǀ Dezinformačná kampaň „už“ aj pri voľbách v Česku. Najviac dezinformácií bolo spojených s Okamurovou stranou SPD. Nástrojom šírenia bol predovšetkým Facebook.

23.10.2017 ǀ Nedávno sa v Katalánsku uskutočnilo referendum o nezávislosti. Na Internet sa nevyhnutne dostávali aj falošné informácie a nezmysly, šírili sa obrázky ľudí, ktorých údajne zranili policajti v deň referenda. Pri zásahu polície naozaj boli zranení, no podľa hlavného fact-checkera televíznej relácie El Objective internetom kolovalo aj množstvo fotografií, zranených demonštrantov z úplne iných nepokojov a demonštrácii.

16.10.2017 ǀ Desiatky mýtov u Európskej únii kolujú internetom. Vybrali sme pre Vás súhrn tých najrozšírenejších, ktoré pochádzajú z Veľkej Británie.

10.10.2017 ǀ Spoločnosť Google objavila dôkazy o ruskom financovaní reklám s cieľom ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016. Desaťtisíce dolárov určených na dezinformácie pochádzali z ruských účtov. Po Facebooku tak potvrdzuje ruskú kampaň aj Google.

06.10.2017 ǀ  Konšpirátori opäť „útočia“. Tentokrát sa po streľbe v americkom Las Vegas objavili videá, ktoré tvrdia, že masaker je výmysel. YouTube ich vo veľkom propagoval, za čo zožal veľkú kritiku.

SEPTEMBER 2017

29.09.2017 ǀ Na Ukrajine sa bojuje už niekoľko rokov. Jednou zo zbraní sú aj dezinformácie, ktoré Rusko naplno využíva. Najnovšie sa to týkajú cien elektriny, Ukrajincov pracujúcich v zahraničí, či vyjadrení prezidenta Porošenka.

21.09.2017 ǀ Dezinformačná kampaň proruských médií existuje aj v súvislosti s nedeľnými voľbami v Nemecku. Od protimoslimských tém, cez oživenie fašizmu až po témy týkajúce sa adopcie detí u homosexuálov.

18.09.2017 ǀ Ďalšia senzácia je na svete. Podľa Hlavných správ, americkí a nemeckí vedci tentoraz pracujú na tom, aby vyvinuli vakcínu, ktorá bude u ľudí vyvolávať pozitívny postoj k migrantom.

13.09.2017 ǀ Na sociálnych sieťach sa šíri ďalší absurdný hoax. Poslednú sériu hurikánov, ktorá sa nedávno prehnala Amerikou tak vyvolali geoinžinieri. Na príkaz globalistov, boli hurikány vytvorené, aby donútili amerického prezidenta D. Trumpa podpísať Parížsku klimatickú dohodu.

11.09.2017 ǀ Facebook odhalil pokusy ovplyvňovať verejnú mienku pred voľbami v USA. Pôvod majú pravdepodobne v Rusku. Približne 3000 reklám za stotisíc dolárov tak propagovalo falošné správy.

07.09.2017 ǀ Európa zažíva migračnú krízu a teroristické útoky. Ich dôsledkom je aj šírenie falošných informácii, hoaxov a nenávisti voči moslimom. Prinášame tie najpopulárnejšie hoaxy za uplynulé dni.

05.09.2017 ǀ Na Slovensku a v Česku sa internetom šíri ďalšia dezinformácia v súvislosti s Európskou úniou. EÚ podľa nej zaviedla nezmyselnú reguláciu a občanom chce údajne diktovať, aké rastliny majú vo svojich záhradách pestovať.

04.09.2017 ǀ  Ukrajinská štátna bezpečnostná služba deportovala ruskú novinárku. Obvinila ju z protiukrajinskej propagandy. Rovnako nedávno dopadli aj dvaja novinári zo Španielska.

03.09.2017 ǀ SSPI publikuje nové video s názvom: „Klamstvá o EÚ: Čomu dnes veria mladí?“ Tentoraz zamerané na mýty týkajúce sa Európskej únii.

AUGUST 2017

23.08.2017 ǀ V Česku sa internetom šíri hoax – video, ktorá zachytáva lynčovanie a upálenie mladej dievčiny utečencami. Video je však dva roky staré a pochádza z Guatemaly, kde rozzúrený dav útočí na dievča za jej údajnú spoluúčasť na vražde taxikára. S utečencami teda vôbec nesúvisí.

16.08.2017 ǀ Prísna cenzúra západných médií v Číne sa týka aj sociálnych sietí, ako sú Twitter, Google alebo Facebook. Facebooku sa však podarilo nájsť si cestu cez čínsky firewall prostredníctvom aplikácie Colorful Balloons.

15.08.2017 ǀ Americký prezident Donald Trump je známy svojimi „svojskými“ príspevkami na sociálnej sieti Twitter. Tentoraz smelo vyhlásil, že vďaka nemu je americký jadrový arzenál silnejší než kedykoľvek predtým. Toto tvrdenie je však nepravdivé.

09.08.2017 ǀ Sociálna sieť Facebook oznámila rozšírenie a vylepšenie funkcií na minimalizovanie vplyvu a šírenia falošných správ a zavádzajúcich príbehov. Facebook by mal pomocou nových vylepšení identifikovať väčší objem potencionálnych falošných správ a rýchlejšie ich nechať preskúmať.

07.08.2017 ǀ SSPI publikuje ďalší videoexplainer. Tentoraz na tému týkajúcu sa bezpečnosti, mieru, slobody a ochrany ľudských práv a slobôd. Ako by to dnes vyzeralo na Slovensku keby sa nestalo členom EÚ a NATO?

03.08.2017 ǀ Na Facebooku opäť ožíva hoax o chorvátskych colníkoch, ktorí objavili veľké množstvo pomarančov, do ktorých niekto vstrekol krv s obsahom vírusu HIV.

02.08.2017 ǀ Ovplyvňovanie verejnej mienky v čase volieb sa nevzťahuje len na Európu či USA. Najnovšou obeťou falošných správ v súvislosti s voľbami sa stala aj Keňa. Len týždeň pred voľbami sa krajinou šíri falošný predvolebný prieskum. Jeho autori sa jeho dôveryhodnosť pokúsili zvýšiť zneužitím známych médií ako CNN či BBC.

JÚL 2017

31.07.2017 ǀ Muž, ktorý radí Kiskovi, v rozhovore hovorí, že extrémistom a fašistom sa treba otvorene postaviť. Je totiž nehorázne, aby slovenskými mestami a obcami pochodovali ľudia v uniformách. Anexia Krymu podľa neho spochybňuje aj bezpečnosť Slovenska.

26.07.2017 ǀ Silná ruská propaganda nie je problémom len na Ukrajine, Pobaltí či na Slovensku. Najnovší monitoring ruských televíznych staníc v Moldavsku to potvrdzuje.

25.07.2017 ǀ Videoexplainer: Prečo nám je dobre v euroatlantickom klube.

24.07.2017 ǀ V susednom Česku sa konšpirátori nechali nachytať na naozaj bizarnej falošnej správe. Podľa nej chce Európska únia docieliť zrušenie písmena Ř.

21.07.2017 ǀ Ruské štátom ovládané médiá sú jedným z mnohých prostriedkov na šírenie kremeľskej propagandy. Svedčí o tom aj prípad televíznej stanice Zvezda, ktorá patrí pod ruské ministerstvo obrany.

17.07.2017 ǀ Ruské médiá pokračujú vo výrobe dezinformácií o Ukrajine. Najnovšie vraj Ukrajinci z Donbasu využívajú bezplatné zdravotníctvo v Doneckej ľudovej republike.

14.07.2017 ǀ Internet zaplavila fotka zo summitu G20 s ruským prezidentom Putinom. Ten sa na nej v skutočnosti vôbec nenachádzal, no viacerí politici fotku aj tak prebrali.

13.07.2017 ǀ Kauza ruského zasahovania do volieb je v USA stále živá. Syn amerického prezidenta Donalda Trumpa komunikoval pred voľbami s ruskou právničkou. Témou boli kompromitujúce informácie o Hillary Clintonovej.

07.07.2017 ǀ Terčom dezinformácií sa stal už aj bezvízový styk medzi Ukrajinou a Úniou. Údajne viac ako polovica obyvateľov Ukrajiny neprikladá žiadny význam uvoľneniu vízového styku s krajinami Európskej únie. Išlo však o nesprávnu interpretáciu prieskumu.

03.07.2017 ǀ Konšpiračné média si opäť vymýšľajú a kritizujú, tentoraz sa zamerali na druhý protikorupčný pochod.

JÚN 2017

28.06.2017 ǀ Infografika: Mýty o migrácii

27.06.2017 ǀ Prinášame druhý diel mýtov o Ukrajine.

23.06.2017 ǀ Konšpiračné médiá majú nového obľúbenca. Bývalý premiér Vladimír Mečiar sa stáva fenoménom alternatívnych médií.

14.06.2017 ǀ Zmanipulovať voľby pomocou falošných správ stojí len 400 tisíc libier, uvádza v najnovšom výskume spoločnosť TrendMicro, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. Na pouličný protest má postačovať 200 tisíc libier a na diskreditáciu novinára 55 tisíc libier.

12.06.2017 ǀ Ako vyzerá cesta zo satirických fake news až na titulky západných médií.

09.06.2017 ǀ Bývalý riaditeľ FBI James Comey počas vypočutia pred americkými senátormi vyhlásil, že nepochybuje o účasti Ruska na hackerských útokoch proti prezidentským voľbám.

08.06.2017 ǀ Objavili sa podozrenia o financovaní strany ĽSNS z Ruska.

07.06.2017 ǀ V najnovšom prieskume od International Republican Institute sa môžeme napríklad dočítať ako občania krajín V4 vnímajú NATO, Rusko či Európsku úniu.

06.06.2017 ǀ Pre článok v Zem a vek začal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry trestné stíhanie. Podľa hovorkyne páchateľ vystupujúci pod menom Tibor Eliot Rostás verejne hanobí židovský národ, židovskú národnosť a židovské náboženstvo a podnecuje k nenávisti voči tomuto národu a národnosti.

02.06.2017 ǀ Je slovenský verejný priestor pod vplyvom ruskej dezinformačnej kampane?

MÁJ 2017

29.05.2017 ǀ Prinášame vydanie o osudoch osobností z histórie aj súčasnosti, bez ktorých si nemožno predstaviť úspešný príbeh Slovenska na svetovej scéne.

25.05.2017 ǀ Infografika: 3 najrozšírenejšie mýty o komunizme v Československu

22.05.2017 ǀ Ruský denník Izvestija priniesol správu, podľa ktorej by Slovensko mohlo byť prvou krajinou, ktorá v blízkej budúcnosti opustí NATO.

17.05.2017 ǀ ĽSNS zneužila pomoc psom v karanténnej stanici na svoju propagandu.

12.05.2017 ǀ Oficiálny think thank Európskej ľudovej strany Wilfried Martens Centre for European Studies sa snažil prísť na to, ako vznikal ruský obraz o Európskej únii.

11.05.2017 ǀ Stíhanie Mizíka a Mazureka vystrašilo internet. Konšpiračný portál prišiel s riešením ako sa vyhnúť stíhaniu za šírenie nenávisti.

04.05.2017 ǀ Proti dezinformáciám bojuje čoraz viac svetových aj slovenských portálov. Do boja proti falošným správam sa zapája už aj Wikipedia.

03.05.2017 ǀ Infografika: Ako by mali fungovať objektívne a dôveryhodné médiá?

APRÍL 2017

27.04.2017 ǀ Do súboja o kreslo generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska sa zapojilo už aj konšpiračné médium. Zem a Vek otvorene kritizuje Medzinárodný tlačový inštitút snažiaci sa o podporu nezávislej žurnalistiky na Slovensku.

24.04.2017 ǀ Nový výskum slovenských konšpiračných webov: Soros, mimovládky a Európska únia chcú rozpútať v Európe konflikt.

23.04.2017 ǀ Islamisti boli prvá, ale falošná stopa. Atentát na autobus s futbalistami Borussie Dortmund má nakoniec pravdepodobne úplne iného páchateľa.

21.04.2017 ǀ Konšpiračný magazín Zem a Vek sa zameral na protikorupčný pochod ktorý sa uskutočnil 18. apríla v Bratislave. Okrem ostrej kritiky pochodu článok obsahuje aj množstvo zavádzajúcich informácií a neprávd.

13.04.2017 ǀ Slovensko je druhým najzraniteľnejším štátom voči vplyvom ruskej propagandy spomedzi krajín V4. Horšie je na tom už len Maďarsko. Vyplýva to zo štatistiky inštitútu GLOBSEC.

11.04.2017 ǀ Sociálna sieť Facebook prednedávnom prišla s desaťbodovým návodom, ktorý má užívateľom pomôcť odhaliť nepravdivé informácie. V prípade, že príspevky považujú za dezinformačné, môžu ich nahlásiť.

10.04.2017 ǀ Najpočetnejšie fanúšikovské stránky Kotlebovej strany sú na Facebooku blokované. Dôvodom je zrejme pomsta prívržencov stránky Zomri.

09.04.2017 ǀ EÚ na propagandu zneužíva malé deti, myslí si Kotleba. Zablokovanie fanstránok označil za cenzúru.

06.04.2017 ǀ Facebook blokoval recesistickú stránku Zomri, fanúšikovia spustili odvetu voči kotlebovcom.

06.04.2017 ǀ Blížia sa prezidentské voľby vo Francúzsku a spolu s nimi aj narastá počet falošných správ. Najčastejším cieľom sa javí byť Emmanuel Macron.

04.04.2017 ǀ TASR podpísala zmluvu o spolupráci s ruskou agentúrou Sputnik. Keď od nej po kritike odstúpila, Sputnik písal o totalitnom správaní, na prirovnania k Hitlerovi a Stalinovi použil poslanca Smeru Ľuboša Blahu

01.04.2017 ǀ Ako vyzerala propaganda počas studenej vojny? Týkala sa napríklad AIDS a J.F. Kennedyho.

MAREC 2017

24.03.2017 ǀ Pred pár dňami sa začala ruskými médiami šíriť ďalšia senzácia. Ukrajina podľa nich zažíva hlad a jej obyvatelia dokonca žobrú o kúsky chleba, ktoré sú hádzané ako potrava vtákom.

16.03.2017 ǀ Podľa prezidenta Andreja Kisku šírenie dezinformácií a poloprávd predstavuje vážny bezpečnostný problém. Slovensko a jeho oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande „robia veľmi málo, nerobia takmer nič“. Dodal, že „sme terčom, ktorý sa nebráni“.

14.03.2017 ǀ Hackeri odhalili „otca“ proruských demonštrácii a propagandy na Slovensku, v Poľsku, Čechách a Maďarsku. Bielorus Usovskij, ktorý potvrdil pravosť uniknutej emailovej komunikácie, za služby dostal tisíce eur.

08.03.2017 ǀ Nové oddelenie ruského ministerstva obrany, ktoré má na starosti propagandu a kybernetickú vojnu, má asi tisíc zamestnancov a rozpočet 300 miliónov eur. Angažuje sa aj v ovplyvňovaní francúzskych prezidentských volieb, píše EurActiv Francúzsko.

08.03.2017 ǀ Zem a Vek šíri falošné správy: EÚ vydiera kandidátov na členstvo. Ako je to naozaj?

03.03.2017 ǀ Denník N pripravuje časopis s príručkou pre stredné školy, ktorá má mladým pomôcť zorientovať sa v médiách a nepodľahnúť propagande a klamstvám. Podporiť vydanie môže každý prostredníctvom verejnej zbierky.

01.03.2017 ǀ Fínsku pobočku ruského dezinformačného webu Sputnik zatvorili, pretože nepresvedčila dostatok čitateľov. Prečo je Fínsko odolnejšie voči propagande? 

FEBRUÁR 2017

24.02.2017 ǀ Na českých dezinformačných weboch sa v posledných dňoch šírila falošná správa, že časť českej armády sa údajne dostane priamo pod velenie Nemecka.

15.02.2017 ǀ Podľa ruskej štátnej televízie Európa trpí potravinovou krízou. Zelenina podľa vymyslenej reportáže má byť na prídel. Ako je to naozaj?

10.02.2017 ǀ Hlas Ameriky a Slobodná Európa spúšťajú nový televízny kanál Current Time, ktorý bude vysielať v európskych krajinách v ruštine. Má byť odpoveďou na Kremlinom ovládaný Russia Today.

08.02.2017 ǀ Vedci skúmali či sú viac náchylní veriť falošným správam konzervatívci alebo liberáli. Pozrite si výsledky.

08.02.2017 ǀ Podľa vedúcej Úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) v SR Zuzany Vatráľovej sú najčastejšími nepravdivými mýtmi v súvislosti s migráciou tie, že migrantov je priveľa, berú domácim obyvateľom prácu, sú záťažou pre štátny rozpočet, zvyšujú kriminalitu a šíria prenosné choroby. Na Slovensku v minulom roku bolo 93 tisíc ľudí ktorí pochádzali z inej krajiny a mali v SR nejakú formu povolenia na pobyt, čo je šiesty najnižší podiel v rámci EÚ. Až 55,8% z nich pochádzalo z krajín EÚ. Upozornila, že cudzinci z tretích krajín musia prejsť komplikovaným procesom vybavovania pracovného povolenia a zamestnávateľovi to trvá približne päť až šesť mesiacov. Je pre nich preto naďalej jednoduchšie zamestnať Slovákov.

06.02.2017 ǀ Facebookom sa šíri falošný prieskum – víťazom volieb by sa stal Kotleba.

02.02.2017 ǀ Ako závažné sú hrozby na internete sa pýtala agentúra Median českých repondentov. Až 70% z nich označilo „falošné správy a cudziu propagandu“ za veľmi vážne, alebo pomerne vážne bezpečnostné riziko. Prvé tri priečky v rebríčku obsadili 1. krádež a zneužitie osobných dát, 2. nenávistné a poplašné správy, 3. sledovanie na internete.

01.02.2017 ǀ Podľa vymyslenej správy v bulharskom plátku mala EÚ zakázať krstiť deti. Jednalo o falošnú zavádzajúcu správu, ktorá vyvolala hnev.

JANUÁR 2017

26.01.2017 ǀ Facebook opäť o malý krok ďalej v boji s falošnými správami. Po novom nebudú tzv. trending news šité na mieru každému užívateľovi osobitne a nebude stačiť, aby jeden zdroj zdieľalo niekoľko ľudí. Tú istú tému bude musieť pokrývať viacero informačných portálov.

23.01.2017 ǀ  Európska únia vyčlení viac peňazí na boj s propagandou pre svoju údernú jednotku East StratCom Task Force. Dôvodom sú obavy z manipulácie nadchádzajúcich volieb vo Francúzsku, Nemecku a Holandsku.

23.01.2017 ǀ Do boja s propagandou vo Švédsku tiahnu aj kreslené postavičky. Bamse, medvedík z najobľúbenejšieho detského časopisu, bude v nových vydaniach čeliť aj klamstvám a úmyselnému zavádzaniu.

19.01.2017 ǀ Čína zintenzívňuje dezinformačnú kampaň voči Taiwanu. Hlavným terčom sú obyvatelia Taiwanu, u ktorých sa snaží vyvolať nedôveru vo vlastné demokratické inštitúcie, ale aj politické strany, medzi ktorými sa snaží vyvolávať rozbroje.

13.01.2017 ǀ Americký prezident Donald Trump zmenil svoje stanovisko. Po stretnutí s americkými spravodajskými službami pripustil, že za hackerskými útokmi na USA počas volieb stojí Rusko.

11.01.2017 ǀ Trump odmieta tvrdenia, že ruské spravodajské služby disponujú kompromitujúcimi informáciami o jeho osobe.

09.01.2017 ǀ Nemecké tajné služby hlásia zvýšený počet falošných správ, ktoré pochádzajú z Ruska. Zvažujú vytvorenie podobného centra ako v Českej republike.

05.01.2017 ǀ Švédsky inštitút medzinárodných vzťahov publikoval štúdiu o metódach a nástrojoch, ktoré využíva Rusko v informačnej vojne proti Švédsku.

01.01.2017 ǀ Od 1. januára 2017 v Česku funguje Centrum pre boj proti hybridným hrozbám. Špeciálny tím tvorí približne dvadsať ľudí, ktorí budú spolupracovať so spravodajskými službami a českými ministerstvami zahraničia a obrany. Úlohou centra je na internete sledovať teroristické hrozby a propagandu.   

DECEMBER 2016

27.12.2016 ǀ Francúzske prezidentské voľby na jar 2017 budú predstavovať zaťažkavajúcu skúšku. Spravodajcovia otvorene hovoria o obave z aktivít Ruska a šírenia zavadzajúcich informácií a neprávd, ktoré majú priniesť voličské hlasy najmä pre líderku ultrapravicovej strany Národný front Marine Le Penovú.

23.12.2016 ǀ Rakúska krajne pravicová strana the Freedom Party podpísala memorandum o spolupráci so stranou Vladimíra Putina Jednotné Rusko. Predmetom spolupráce majú byť ekonomicky a politicky zamerané projekty.

22.12.2016 ǀ Austrálska polícia zmarila plány na teroristický útok, ku ktorému skupinu piatich osôb inšpirovalo hnutie Islamský štát. Útok výbušninami a zbraňami sa mal v Melbourne pravdepodobne odohrať na Štedrý večer.

20.12.2016 ǀ Až 84% Američanov je presvedčených, že dokážu odlíšiť dezinformácie od pravdivých správ. Výskum ukázal, že sa mýlia.

20.12.2016 ǀ Operácie krízového manažmentu sú jednou z najkontroverznejších úloh Aliancie, ktorá sa stáva často predmetom rôznych dezinterpretácií a nepochopenia.

15.12.2016 ǀ Martin Hanus z portálu Postoj.sk analyzuje najnovšie číslo Zem a Vek. V rozsiahlom článku vypichuje najväčšie argumentačné kotrmelce Rostasovej konšpiračnej redakcie.

14.12.2016 ǀ Česká sporiteľňa si už nebude platiť reklamu na dezinformačných weboch, pre ľudí chce slúžiť aj ako „kompas, ktorý ich prevedie morom mediálnych informácií“.

11.12.2016 ǀ Západná Európa je ako celok po desaťročia terčom kritiky z mnohých strán. Táto kritická vlna sa výrazne znásobila v uplynulých rokoch, pričom krajiny tohto regiónu sú obviňované z nestability až rozpadu, absencie demokracie, či šírenia rôzneho typu nemorálneho konania. Ako je to naozaj?

9.12.2016 ǀ Čína by mala zintenzívniť svoju ideologickú kontrolu nad univerzitami v krajine, tvrdí čínsky prezident.

8.12.2016 ǀ Dezinformácia a šírenie paniky. Aj tak sa dal označiť škandalózny titulok portálu Pluska.sk. Pod titulkom „MIMORADNE SPRÁVY z EÚ: Práve sme prijali 50 miliónov cudzincov, víza nepotrebujú“ a ilustračným obrázkom s tankami informovali o štandardnej vízovej dohode medzi EÚ a Gruzínskom a Ukrajinou, ktoré splnili prísne kritériá únijnej vízovej politiky. Po vlne kritiky na sociálnych sieťach článok editovali.

2.12.2016 ǀ Slovom roka 2016 sa podľa Oxford Dictionary stalo slovo „postpravdivý“.

1.12.2016 ǀ Svoj konšpiračný web má aj najpopulárnejšia talianska politická strana Hnutie piatich hviezd. Ich portály TzeTze, La Cosa a La Fucina, ktoré majú státisíce zhliadnutí, šíria falošné správy, preberajú ruskú propagandu, či neoverené informácie a útočia na svojich politických oponentov.

NOVEMBER 2016

30.11.2016 ǀ Šéf nemeckej tajnej služby označil nemecké budúcoročné parlamentné voľby za najpravdepodobnejší ďalší cieľ ruských hackerov. Útoky sa už podľa neho začali.

28.11.2016 ǀ CNN omylom vysielala pol hodinu porno! Takúto správu šírili viaceré slovenské a svetové médiá. Nakoniec sa ukázalo, že ide o dezinformáciu.

23.11.2016 ǀ Európsky parlament dnes prijal nelegislatívne uznesenie – Strategickú komunikácia EÚ na boj s propagandou namierenou proti EÚ. Hovorí, aké opatrenia musí EÚ prijať, aby sa bránila ruskej propagande a propagande teroristického hnutia Islamský štát.

21.11.2016 ǀ Správy RTVS priniesli rozsiahlu reportáž o fenoméne šírenia falošných správ. V reportáži od 0:30:30 vysvetľujú, ako tvorca falošných správ o Trumpovi vymýšľal senzačné príbehy, na ktorých zarába 10 000 dolárov denne. Vymyslené články šíril aj šéf volebnej kampane Trumpa, či jeho syn.

18.11.2016 ǀ Zinscenované súdne procesy a vynútené priznania k zločinom si pamätá aj Slovensko. Sú však krajiny, kde je táto prax bežná dodnes. Ako to robí Irán?

16.11.2016 ǀ Tisíce čínskych smartfónov obsahujú predinštalovaný backdoor, ktorý môže každé 3 dni posielať údaje do Číny. Dokáže čítať Vaše SMS správy, zoznam kontaktov, či hovorov, ale aj sledovať polohu zariadenia.

15.11.2016 ǀ Ako sa Facebookom šíri propaganda o migrantoch vysvetľuje Denník N. V reportáži kritizuje aj česko-slovenský web Parlamentní listy, ktorý zverejňuje rozhovory s členom švédskej krajnej pravice, a ktorého vydáva za novinára.

11.11.2016 ǀ Môže Facebook za víťazstvo Trumpa vo voľbách? Mark Zuckerberg sa bráni.

08.11.2016 ǀ Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa obáva, že ruskú hackeri sa pokúsia sabotovať budúcoročné voľby v Nemecku. Kancelárka sa bude uchádzať o dôveru voličov po štvrtýkrát v septembri 2017.

07.11.2016  ǀ Nadačný fond manželky českého prezidenta prijal finančný dar od porcelánky, ktorej riaditeľ bol v minulosti Najvyšším bezpečnostným úradom označený za bezpečnostné riziko.

07.11.2016 ǀ Čiernohorský špeciálny prokurátor z pokusu o vraždu a prevrat počas nedávnych volieb viní nacionalistov z Ruska“. Dôkaz o priamom zapojení Moskvy nemá, existovať má ale dôkaz o organizácii prevratu dvoma Rusmi.

06.11.2016 ǀ Macedónski tínedžeri zarábajú na Trumpovi. Zakladajú webstránky, ktoré šíria senzačný, bulvárny a zavádzajúci obsah o prezidentskom kandidátovi. Na reklame denne získajú až 3000 dolárov.

05.11.2016 ǀ Portál Zem a Vek priniesol článok, cieľom ktorého je vytvoriť domnienku, že Slovensko vyvíja vo vzťahu k Rusku asymetrické a nepriateľské aktivity. Text obsahuje neúplné a zámerne zamlčané informácie.

02.11.2016 ǀ Po Českej republike sa o hrozbe proruskej propagandy začína hovoriť aj na Slovensku. Ministerstvo vnútra priznáva, že primárnym spôsobom šírenia propagandy sú rôzne konšpiračné médiá a webstránky. Pozrite si reakciu našej kolegyne.

01.11.2016 ǀ Litovskí vojaci učia svojich kolegov vo Veľkej Británii bojovať s ruskou propagandou, informuje denník Independent.  Zriadenie novej britskej vojenskej jednotky, 77. Brigády, je reakciou na viaceré incidenty z minulosti, pri ktorých dochádzalo k priamemu aj nepriamemu miešaniu sa do vnútorných záležitostí Veľkej Británie, pričom podozrenie padlo na Rusko.

OKTÓBER 2016

31.10.2016 ǀ Český think-tank Evropské hodnoty vydal manuál, ktorý má čitateľom pomôcť overiť pravosť online materiálu.

24.10.2016 ǀ Členovia zahraničného výboru Európskeho parlamentu v rezolúcii odsúdili ruskú propagandu aj aktivity ISIL, ktoré majú podľa nich za cieľ rozvrátiť jednotnosť EÚ. O rezolúcii bude rozhodovať aj Európsky parlament na novembrovom zasadnutí v Štrasburgu, informuje tlačové oddelenie EP.

13.10.2016 ǀ Najtvrdšími kritikmi sankcií proti Rusku sú štáty, ktoré tieto opatrenia postihli najmenej. Informuje o tom portál Politico.

2. 10. 2016 ǀ Rusko o zostrelenom lietadle klamalo. Dôkazy si vymysleli, informuje denník Sme.

SEPTEMBER 2016

22.9.2016 Severná Kórea omylom zverejnila zoznam svojich propagandistických stránok. Informuje o tom portál Craveonline.com.

11.9.2016 ǀ Prečo propaganda funguje? Niektorí ľudia ju jednoducho chcú, tvrdí článok od Foundation for Economic Education.

7.9.2016 ǀ Ruská veda bola niekedy propagandistickou zbraňou proti Západu. Dnes už je situácia iná, vysvetľuje Juraj Mesík.

AUGUST 2016

30.08.2016 ǀ Vo Švédsku na sociálnych sieťach dochádza k masívnemu šíreniu dezinformácii o NATO. Pozadie problematiky odkrýva článok New York Times.

23.8.2016 ǀ Ako vyzerá alternatívny svet kotlebovského Facebooku? Na svojom blogu to ozrejmuje Gabriel Tóth.

21.8.2016 ǀ Pripomenúť okupáciu sovietskeho vojska a upozorniť na ruskú propagandu sa snaží kampaň Proti ztrátě paměti. Viac sa dozviete tu.

17.8.2016 Na chemtrails by sme potrebovali milióny letov. Paranoidnú fantáziu ozrejmuje vedec.

12.8.2016 ǀ Inštitút CEPA zverejnil podrobnú analýzu, ktorá sa venuje aj informačnej vojne na Slovensku. Analýza rozoberá viaceré známe médiá.

9.8.2016 ǀ Palestínska Gaza je rajom pre život. O tom sa snaží ľudí presvedčiť nové propagandistické video teroristickej skupiny Hamas.

5.8.2016 ǀ Na internete sa objavilo virálne čínske propagandistické video, ktoré démonizuje Západ. Informuje o tom časopis Time.

3.8.2016 ǀ Kotlebovci odštartovali propagandu za vystúpenie z EÚ. Zavádzajú a prekrúcajú fakty. Informuje o tom portál Aktuality.sk.

JÚL 2016

28.7.2016 ǀ Slovensko je tretím najväčším percentuálnym prijímateľom z rozpočtu EÚ. Informuje o tom Denník N.

27.7.2016 ǀ Ruské spravodajské služby sa údajne snažia ovplyvniť americké prezidentské voľby. Informuje o tom portál Foreign Policy.

25.7.2016 ǀ Mýtus o jednom z najznámejších regulačných krokov Bruselu vysvetľuje politická poradkyňa Európskych konzervatívcov a reformistov.

21.7.2016 ǀ Prečo Američanov presvedčuje ruská propaganda? Vo svojom článku vysvetľuje ukrajinská autorka Ksénya Kirillova.

19.7.2016 ǀ Ruská propaganda prenikla do všetkých európskych krajín. Konštatoval to Jakub Kalenský, člen skupiny Európskej komisie, ktorá ruskú propagandu sleduje.

15.7.2016 ǀ Dôležitú úlohu v politike Islamského štátu hrá vyspelá propaganda, či už sú to technicky dokonalé videá, alebo internetový časopis Dábiq.

13.7.2016 ǀ NATO chce zintenzívniť boj s hackermi a ruskou propagandou. Informuje o tom portál lidovky.cz.

11.7.2016 ǀ Kiska na samite NATO zaujal slovami, že sa treba postaviť ruskej propagande. Informuje o tom Denník N.

8.7.2016 ǀ Na Slovensku existovali sústreďovacie tábory, z ktorých boli slovenskí Židia deportovaní do vyhladzovacích táborov v Poľsku a v Nemecku. Rozsiahly článok o nich nájdete tu.

1.7.2016 ǀ Čína vydala propagandistický hudobný videoklip, ktorým sa snaží zlepšiť imidž krajiny. Informuje o tom portál Channelnewsasia.com.

JÚN 2016

30.6.2016 ǀ Samozvané zastupiteľstvo Novoruska na Slovensku organizuje na Slovensku kontroverznú cyklotúru, ktorá nesie známky propagandy proruských separatistov na Ukrajine.

28.6.2014 ǀ Ruská propaganda predstavuje Putina v kalendároch ako superhrdinu vo vojnách. Informuje o tom časopis Reflex.

24.6.2016 ǀ Americkí programátori údajne vymysleli algoritmus, ktorý môže sociálne siete zbaviť islamistickej propagandy.

23.6.2016 ǀ Propagandistický film o KĽDR, ktorý mal krajinu vykresliť v pozitívnom svetle skončil fiaskom. Unikli totiž zábery z natáčania filmu.

22.6.2016 ǀ Cudzie spravodajské služby sa vlani na Slovensku pokúšali infiltrovať do úradov a bezpečnostných zložiek štátu. Tvrdí to Slovenská informačná služba.

21.6.2016 ǀ Ruská federácia pri vyrovnávaní sa so sovietskou minulosťou mení kurz. Informuje o tom portál Hnonline.sk.

20.6.2016 ǀ Sieť proruských zástupných aktérov v Eurázii analyzuje think thank Chattam House.

17.6.2016 ǀ ISIS použil masaker v Orlande na propagandistické účely. Detaily ozrejmuje portál Huffington Post.

16.6.2016 ǀ Prezident Andrej Kiska vo svojom prejave pre NR SR varoval pred konšpiráciami a lživými kampaňami zahraničného pôvodu.

15.6.2016 ǀ Rastlinnú liečbu si netreba mýliť so pseudovedeckou homeopatiou, píše Denník N.

15.6.2016 ǀ Rusko trpí odlivom manažérov. Vlani emigrovalo z krajiny päťkrát viac ľudí ako pred piatimi rokmi.

14.6.2016 ǀ Konečným cieľom ruskej propagandy je, aby Európa prestala byť jednotná. Tvrdí to poslanec František Šebej.

13.6.2016 ǀ Proruská propaganda sa zameriava na dva hlavné ciele – mladých ľudí a bezpečnostné zložky. Tvrdí to analytik Jaroslav Naď.

10.6.2016 ǀ Think tank Európske hodnoty vydal odporúčanie na boj s dezinformačnými operáciami cudzej mocnosti.

10.6.2016 ǀ Ruská propaganda ohrozuje Česko aj Slovensko, zhodli sa experti na pôde českého senátu.

9.6.2016 ǀ Islamský štát cieli svoju propagandu na mladých Američanov. Informuje o tom TA3.

8.6.2016 ǀ Rusi spochybňujúci legitímnosť anexie Krymu na sociálnych sieťach čelia perzekúcii. Informuje o tom AP.

8.6.2016 ǀ Antipropaganda.sk prináša slovenský preklad známej analýzy Bena Nimma Anatómia informačnej vojny.

7.6.2016 ǀ Fínska reportérka, ktorá sa venovala „armáde ruských trollov“ teraz z ich strany čelí obťažovaniu. Informuje o tom New York Times.

6.6.2016 ǀ Slovensko je predmetom pôsobenia ruského vplyvu, priznáva ministerstvo vnútra.

6.6.2016 ǀ Vyšla nová publikácia o vojnovej propagande.

3.6.2016 ǀ Príklady dezinformácií na konšpiračných weboch odhaľuje Denník N.

2.6.2016 ǀ Mýtov o NATO je množstvo. V rozhovore pre Topky.sk to hovorí analytik Jaroslav Naď.

1.6.2016 ǀ Slovákov čaká nová vlna proruskej propagandy. Tvrdí to portál Aktuality.sk.

MÁJ 2016

31.5.2016 ǀ V súvislosti s imigračnou krízou sa šíria antisemitské konšpirácie. Informuje o tom portál Manipulatori.cz.

30.5.2016 ǀ Televízia INTV, za ktorou stojí zakladateľ Slobodného vysielača, pozastavila už aj výrobu spravodajstva.

27.5.2016 ǀ Synovia amerického vojaka, ktorý sa pridal ku KĽDR, sú hviezdami najnovšieho severokorejského propagandistického videa. Informuje o tom The Washington Post.

26.5.2016 ǀ O sofistikovanosti čínskej propagandy informuje portál Quartz.

25.5.2016 ǀ Ruská televízia účelovo zostrihala reportáž z Paríža. Informuje o tom Denník N.

24.5.2016 ǀ Náchylnosť ľudí na pseudovedy pretrváva. Môžeme to vidieť aj na fenoméne hokejových veštcov. Informuje o tom Denník N.

23.5.2016 ǀ Ruské noviny Izvestija napísali, že Benátsko požaduje uznanie ruskej anexie Krymu. Ide však o nepravdu.

20.5.2016 ǀ Čína zamestnáva asi 2 milióny internetových diskutérov. Rozsah čínskej propagandy odhaľuje portál Gizmodo.

18.5.2016 ǀ Ruské médium RBK vyšetrovalo Putinov palác. Po nátlaku Kremľa muselo vedenie skončiť. Informuje o tom Denník N.

17.5.2016 ǀ Prezident Andrej Kiska prijal blogera Jána Levoslava Benčíka, ktorý analyzuje vyjadrenia extrémistov na internete.

16.5.2016 ǀ Ruská propaganda funguje na starých aj mladých Slovákov. Píše o tom Denník Politika.

13.5.2016 ǀ Rokovania o dohode TTIP si vyžadujú otvorenú debatu. V opačnom prípade vznikajú konšpirácie, tvrdí minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

12.5.2016 ǀ Čínske štátne médiá obratne využívajú sociálne siete, pričom cielia na zahraničné publikum. Informuje o tom portál Quartz.

11.5.2016 ǀ Trafené husi zvyčajne predpokladajú, že autor nepíše z vlastného presvedčenia, ale vydržiava si ho akási tajná služba, najskôr CIA. Na svojom blogu to tvrdí Peter Krištúfek.

10.5.2016 ǀ Senátori USA chystajú zákon proti čínskej propagande.

10.5.2016 ǀ Mýtom o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve sa venuje Denník N.

10.5.2016 ǀ Andrej Šarij, vedúci ruského vysielania Rádia Slobodná Európa, tvrdí že štátna televízia sa vracia k tomu, čo bolo za Sovietskeho zväzu.

10.5.2016 ǀ Kotlebovci sú nebezpeční, zastrašiť sa však nedám, tvrdí bloger Ján Benčík.

9.5.2016 ǀ Finančné pozadie proruského webu Aeronet.cz odhaľuje časopis Respekt.

6.5.2016 ǀ Aká je pravda o mýtoch o Slovenskom štáte? Prečítajte si na Antipropaganda.sk.

6.5.2016 ǀ Výlety motorkárskych gangov do strednej Európy s cieľom „oslobodiť“ Berlín, sú komickou ukážkou propagandy Kremľa. Vo svojom komentári to tvrdí Juraj Mesík.

5.5.2016 ǀ Prípad Lisa, ktorý dostal do nemeckých ulíc ruských imigrantov, dokazuje efektivitu ruskej dezinformačnej kampane. Vysvetľuje to working paper nemeckej FASP.

4.5.2016 ǀ Veda a pseudoveda splývajú aj v popredných vzdelávacích inštitúciách. Takéto šarlatánstvo otvára dvere fašistom, tvrdí Peter Morvay.

3.5.2016 ǀ Zo Sýrie prichádzajú isté dôkazy. Prebíja ich však propaganda. V  rozhovore pre SME to tvrdí sýrska ľudskoprávna právnička Dina Hadad.

2.5.2016 ǀ Dokument BBC využila ruská propaganda ešte pred jeho premiérou. Prečítajte si o tom na Antipropaganda.sk.

2.5.2016 ǀ Ako moderné technológie napomáhajú šíriť bludy? Vo svojom komentári to vysvetľuje Juraj Mesík.

APRÍL 2016

29.4.2016 ǀ Ako najhoršie ruské propagandistické mýty o Ukrajine prenikajú do jazyka médií? Vysvetľuje článok Stopfake.org.

28.4.2016 ǀ V Bratislave sa dnes konala konferencia Geopolitika Ruska, na ktorej zaznelo niekoľko konšpirácií. Ruskí publicisti napríklad konštatovali, že za rozpad ČSFR môže USA, alebo že Američania spustili migračnú krízu cez Twitter.

28.4.2016 ǀ Konšpiračné weby vychovávajú voličov pre Kotlebu. Na svojom blogu to tvrdí Jakub Goda.

28.4.2016 ǀ Vlažná podpora členstvu v NATO vychádza aj z neschopnosti slovenskej vlády vysvetliť verejnosti jeho dôležitosť, konštatuje analýza.

27.4.2016 ǀ Súkromná ruská televízia TV Rain bojuje proti propagande Kremľu. Informuje o tom portál VOA.

26.4.2016 ǀ Kaliningrad sa stáva ideologickým bojiskom medzi Ruskom a Západom. Tvrdí to článok Jamestown Foundation.

25.4.2016 ǀ Ruská propaganda je oveľa sofistikovanejšia než propaganda Sovietskeho zväzu. Na konferencii Globsec to vyhlásil predseda Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie Petr Pavel.

25.4.2016 ǀ Islamistická somálska skupina al Šabáb vyhráva propagandistickú vojnu na Africkom rohu. Varuje pred tým americká televízna stanica PBS.

22.4.2016 ǀ Kto by chcel o koliesko menej? Prinášame nový dokument o tom, prečo sú západné hodnoty a inštitúcie dobré pre Slovensko. Spúšťame tým novú sekciu CIVILIZÁCIA

22.4.2016 ǀ Reportéri bez hraníc varujú pred zhoršovaním slobody tlače vo svete. Upozorňujú taktiež na hrozbu vzniku novej éry propagandy.

21.4.2016 ǀ Opozícia navrhla povinnú návštevu Osvienčimu pre stredoškolákov. Minister školstva Peter Plavčan súhlasí.

21.4.2016 ǀ Bol konšpirátorom a dnes konšpirácie vyvracia. Matúš Ritomský však tvrdí, že aj konšpirátori sú len obete.

21.4.2016 ǀ Domáca propaganda je prioritná, v cudzine sa zamerajte na protisystémové skupiny, najdôležitejšie sú titulky. Aj tieto rady si podľa Romana Skaskiwa osvojila ruská propaganda.

20.4.2016 ǀ Slováci nie sú pro-ruskí, ale skôr nevyhranení. Tradičným médiám veria viac ako alternatívnym. Vyplýva to z prieskumu CEPI.

20.4.2016 ǀ V Česku sa rozbieha kampaň na podporu očkovania. Cieľom je bojovať s názormi, podľa ktorých je vakcinácia nepotrebná alebo škodlivá.

19.4.2016 ǀ Konšpiračné teórie šíriace strach majú pre fašizmus kľúčový význam. Tvrdí to historik Jakub Drábik.

18.4.2016 ǀ Toto sú podozrivé weby, pred ktorými varujú odborníci. Cieľom iniciatívy konspiratori.sk je odstrihnúť konšpiračné podhubie od reklamy.

18.4.2016 ǀ Čelíme novej vlne politickej propagandy a informačnej vojny. Počas konferencie GLOBSEC v Bratislave to povedal prezident Andrej Kiska.

17.4.2016 ǀ Na školách sa žiaci o deportáciách židov v Slovenskom štáte moc nedozvedia. Tvrdí to etnologička Monika Vrzgulová.

15.4.2016 ǀ Americká novinárka Anne Applebaumová vidí za výsledkom holandského referenda, v ktorom voliči odmietli prehĺbenie vzťahov EÚ a Ukrajiny, vplyv ruskej propagandy.

14.4.2016 ǀ Ruské médiá tvrdia, že Porošenko je moslim a člen ISIS. V rozhovore pre denník Sme to povedala spoluzakladateľka ukrajinskej stránky na overovanie hoaxov Stopfake.org.

12.4.2016 ǀ Koľko stoja slovenský štátny rozpočet dávky pre Rómov? INESS tieto čísla odhaľuje v projekte Rómsky mýtus.

12.4.2016 ǀ Vyšla nová kniha Putin’s Propaganda Machine. Soft power and Russian foreign policy, ktorá odhaľuje zákutia ruskej propagandy na Západe.

11.4.2016 ǀ Polícia obsadila televíziu INTV, za ktorou stoja ľudia zo Slobodného vysielača. Stalo sa tak dva dni pred začatím vysielania novej televízie.

11.4.2016 ǀ Americký Senát prerokúva zákon, ktorý má na vládnej úrovni zjednotiť postup proti ruskej, ale napríklad aj čínske propagande. Informuje o tom ČT 24.

8.4.2016 ǀ Budúcich novinárov na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre učí člen ÚV KSS a redaktor časopisu Zem a Vek. Informuje o tom portál Omediach.com.

7.4.2016 ǀ Prezident Andrej Kiska označil Mariána Kotlebu za fašistu. Podľa prezidenta je potrebné o tejto skutočnosti hovoriť otvorene.

6.4.2016 ǀ Aféra Panama Papers zasiahla viacerých západných či ukrajinských politikov. Keďže v nej ale figurujú aj blízki spolupracovníci Vladimíra Putina, ruské médiá ju označili za protiruskú propagandu

6.4.2016 ǀ Ruská propaganda v Česku je veľmi úspešná. Vyjadril sa tak Karel Schwarzenberg po tom, ako v českom parlamente prebehol seminár proruských poslancov.

5.4.2016 ǀ Patriotická mládež bojuje proti okultistom, ktorých podporuje NATO. To je téma posledného propagandistického ruského animovaného filmu.

2.4.2016 ǀ Na sociálnych sieťach sa v súvislosti s návštevou čínskeho prezidenta v ČR šíri čínska propaganda o Tibete. Vyvracia ju článok serveru Idnes.cz.

1.4.2016 ǀ Hlavným zodpovedným za destabilizáciu Sýrie je Asadov režim. Článok vyvracia ruskú propagandu o občianskej vojne v tejto krajine.

MAREC 2016

31.3.2016 ǀ Jánovi Benčíkovi, ktorý na svojom blogu odhaľuje správanie a názory konšpirátorov, proruských žoldnierov na Ukrajine, fašistov a iných extrémistov, sa vyhrážajú smrťou. Benčík to tvrdí v rozhovore pre Denník N.

30.3.2016 ǀ Video, na ktorom americký vojak strieľa do Koránu pobúrilo v septembri 2015 svetovú moslimskú komunitu. Podľa spravodajskej stanice BBC však ide o podvrh zo známej dielne „ruských trollov“.

29.3.2016 ǀ Maďarský premiér Viktor Orbán vystúpil s konšpiratívnym prejavom, v ktorom nazval migračnú vlnu riadenou operáciou. Kým a ako má byť migrácia riadená, však maďarský premiér neupresnil.

27.3.2016 ǀ Slobodný vysielač na svojej facebookovej stránke zverejnil správu o nedeľnej demonštrácii 50-tisíc ortodoxných židov, ktorí vraj protestovali v New Yorku proti Izraelu. V skutočnosti ide o demonštráciu približne 30-tisíc ultraortodoxných Židov proti zavedeniu povinnej vojenskej služby v Izraeli aj pre ich komunitu, ktorá sa konala v New Yorku 9. marca 2014.

25.3.2016 ǀ Jozef Tiso Židov nechránil a nepriniesol blahobyt. Mýty o vojnovom Slovenskom štáte vyvracia Denník N.

24.3.2016 ǀ Novinár Mário Šmýkal píše, že odhalil stovky platených internetových diskutérov ako aj agentúru, ktorá ich zamestnáva. Zatiaľčo niektorí diskutéri majú za úlohu propagovať komerčné weby, iní rozširujú nenávistné a proruské postoje. Za hodinu si takýto „brigádnik“ zarobí 3 eurá.

23.3.2016 ǀ Litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevicius tvrdí, že Európa prehráva informačnú vojnu s Ruskom. Moskva podľa neho vedie v mediálnom priestore ofenzívu proti európskym záujmom podobným spôsobom, ako to robí aj v kyberpriestore a energetike.

22.3.2016 ǀ V Rusku odsúdili Naďu Savčenkovú za zabitie dvoch ruských novinárov, doma je považovaná a hrdinku.Kontroverzný proces, v ktorom vinia ukrajinskú vojačku zo zabitia dvoch ruských novinárov v júni 2014 mínometnou paľbou na ukrajinskom Donbase, je podľa ľudskoprávnych organizácií aj svetových lídrov spolitizovaný a nespravodlivý.

DECEMBER 2015

28.12.2015 ǀ Disident a zakladateľ organizácie mapujúcej komunistické represie a gulagy v ZSSR Alexander Daniel pre Týden hovorí, že dnešný režim kriesi staré mýty a stereotypy.

28.12.2015 ǀ Ukrajinský prezident Porošenko podpísal zákon o zahraničnom vysielaní, ktorý má v prostredí hybridnej vojny šíriť objektívne informácie o Ukrajine.

25.12.2015 ǀ Česká europoslankyňa Charanzová tvrdí, že aby sa nešírili mýty o TTIP, je potrebné ľuďom vysvetliť o čom rokovania vlastne sú.

23.12.2015 ǀ Internet dnes dáva pomätencom a chronickým šíriteľom bludov rovnakú silu ako serióznym médiám, ktoré navyše trpia deficitom dôveryhodnosti, píše Robert Žanony.

22.12.2015 ǀ Ťažili Slováci stáročia pred Kristom zlato na našom území? Falšovatelia histórie vydávajú knihy s podporou štátu.

21.12.2015 ǀ Maďarský think-tank Political Capital vydáva analýzu o proruských postojoch slovenských pravicových extrémistov.

18.12.2015 ǀ .týždeň vydal v spolupráci so Slovenskou atlantickou komisiou a webom Antipropaganda.sk špeciálne Pod lampou venované mýtom roku 2015.

17.12.2015 ǀ Štátnym zamestnancom v Rusku hrozí zákaz dovoleniek v cudzine pre možný kontakt so špiónmi alebo provokácie.

15.12.2015 ǀ Komentár v Sputniku okrem vyhrážok jadrovou vojnou popisuje ako Rusko vedie  informačnú vojnu vyvinutú KGB.

14.12.2015 ǀ SME píše, že Pochybnú knihu ruského konšpirátora podporil štát.

14.12.2015 ǀ Čo je Akčný plán pripravenosti NATO? SAC spracoval animované video v ktorom vysvetľuje ako aliancia chráni svoju východnú hranicu.

09.12.2015 ǀ CEPI vydalo prvý mesačný monitoring zameraný na informačnú vojnu. Hlavnými témami sú migranti, ruská intervencia v Sýrii a Američania v Európe.

08.12.2015 ǀ Zakladateľ StopFake Jevgenij Fedčenko v rozhovore pre iDnes.cz vysvetľuje, ako funguje propaganda v 21. stročí.

08.12.2015 ǀ Andrew Wilson z University College London vymedzil štyri druhy propagandy: zmätočnú, podpichujúcu, domácu a propagandu alternatívnej reality.

03.12.2015 ǀ Web svobodneforum.cz publikoval preklad článku z Huffington Post o ruskej propagande v Nemecku.

02.12.2015 ǀ Kontrast Putinovej vlasteneckej optimistickej propagandy s tmavnúcou ekonomickou realitou prirovnávajú k ,,bitke medzi televízorom a chladničkou.“

OKTÓBER 2015

02.10.2015 ǀ Moderný ruský mobilný raketomet TOS-1 Buratino s termobarickými hlavicami potvrdila OBSE na území kontrolovanom separatistami.

02.10.2015 ǀ Server masmedialne.info píše, že zakladateľ rádia Slobodný vysielač Norbert Lichtner spúšťa celoplošnú televíziu IN TV.

01.10.2015 ǀ Nedostatočné znalosti dejepisu môžu byť hrozbou pre bezpečnosť štátu, tvrdí Juraj Smatana, robia občana bezmocným voči dezinformáciám a propagande.

01.10.2015 ǀ V bratislavskom KC Dunaj sa 13. októbra (utorok) uskutoční verejná debata o tom, ako funguje informačná vojna.

SEPTEMBER 2015

28.09.2015 ǀ Ruský veľvyslanec to vraj so spoluvinou Poľska na vypuknutí druhej svetovej vojny tak nemyslel

26.09.2015 ǀ Ruský veľvyslanec v Poľsku pripísal Poliakom spoluvinu za rozpútanie druhej svetovej vojny.

24.09.2015 ǀ Ruská kontrarozviedka FSB školí novinárov v boji s nepriateľskou kampaňou v médiách a na internete.

22.09.2015 ǀ Americký think-tank ISW vydal štúdiu o sovietskych základoch ruskej informačnej vojny na Ukrajine.

21.09.2015 ǀ Americké veľvyslanectvo v Moskve zareagovalo na sfalšované fotografie veľvyslanca vlastnou humorne ladenou kolážou.

17.09.2015 ǀ Ruská informačná stratégia zameraná na marginalizovaných Európanov neprináša úspech, píše The Moscow Times.

16.09.2015 ǀ Rusko vyhráva informačnú vojnu so Západom, uvádza BBC a potvrdzuje ruský veľvyslanec pri EÚ.

14.09.2015 ǀ Štátna školská inšpekcia bude preverovať zdroje extrémizmu na školách, informoval Denník N.

13.09.2015 ǀ Text proti utečencom šíriaci sa na sociálnych sieťach nenapísal Milan Lasica. Je to podvrh.

12.09.2015 ǀ Denník N argumentuje proti mýtom o ponovembrovom páde slovenského zbrojného priemyslu.

11.09.2015 ǀ Švédsko protestuje proti ruským vyhrážkam o „vojenských a politických“ dôsledkoch vstupu tejto severskej krajiny do NATO.

10.09.2015 ǀ Rusko stavia 25 kilometrov od ukrajinskej hranice veľkú základňu pre 3500 vojakov.

10.09.2015 ǀ Denník SME spísal 38 otázok a odpovedí o utečeneckej kríze.

09.09.2015 ǀ Pavedeckej literatúry o histórii Slovákov pribúda. Ako odlíšiť nezmysly od serióznej historiografie píše Denník N.

09.09.2015 ǀ Virálne fotky lode preplnenej utečencami z Afriky sú fake. Staré sú skoro štvrťstoročie a sú na nich Albánci.

04.09.2015 ǀ Bezpečnostní informační služba vo výročnej správe uvádza, že Rusko v Českej republike buduje vplyvové a propagandistické štruktúry pôsobiace proti jej záujmom (str. 10). Ruské názory a argumenty sú na internete tlmočené tak, že vyzerajú ako názory českých občanov.

AUGUST 2015

20.08.2015 ǀ Český think-tank Evropské hodnoty so slovenským partnerom CEPI vydali analýzu najčastejších mýtov o ukrajinskej kríze.

 

ŽIADNE KOMENTÁRE